Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

MEN stara się o dofinansowanie przedszkoli

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Minister edukacji Katarzyna Hall oficjalnie potwierdziła 24.11, że stara się o dofinansowanie przedszkoli z budżetu centralnego. Bez pomocy finansowej trudno będzie rządowi wymagać od samorządów spełnienia obowiązku zapewnienia wszystkim pięciolatkom miejsca w przedszkolach. Miejsc może zabraknąć zwłaszcza dla dzieci młodszych - trzy- i czteroletnich. Minister Hall przyznała, że negocjuje z ministrem finansów dofinansowanie przedszkoli w 2013 albo w 2014 roku.

Na początek subwencją mają zostać objęte wyłącznie pięcioletnie dzieci. Potem mają dojść do nich czterolatki. Subwencja na przedszkolaka byłaby niższa niż kwota, jaką dostają samorządy na jednego ucznia, bo - jak argumentuje MEN - koszt wychowania przedszkolnego jest mniejszy, a dodatkowo pobierane są opłaty od rodziców.

Kolejnym krokiem ma być obniżenie wieku przedszkolnego do 2 lat. Miałoby to nastąpić w 2012 roku, kiedy wszystkie sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkół i zwolnią miejsca w przedszkolach dla młodszych dzieci.

Według MEN z przedszkoli korzysta ponad 64 proc. dzieci: 49 proc. trzylatków, 64 proc. czterolatków i ponad 80 proc. pięciolatków. Do pierwszej klasy w tym roku szkolnym poszło 12,5 proc. sześciolatków.

Gazeta Wyborcza, Dziennik Polski, 25.11.2010
A.B./A.D., 24 listopada 2010

Zobacz też:
MEN o współfinansowaniu przedszkoli z budżetu państwa (kwiecień 2010)
Projekt ZNP przekazany do dalszych prac w Sejmie (październik 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży