Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

MEN przygotowuje projekt ustawy o subwencji na przedszkola

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
MEN kończy prace nad projektem ustawy, która da samorządom prawo do otrzymywania subwencji na przedszkola. Dotacja miałaby wynosić 90 proc. subwencji na ucznia, którą co roku rząd przekazuje samorządom (w tym roku jest to ok. 4,7 tys. zł).

Jak podaje Gazeta Prawna, minister edukacji Katarzyna Hall zapowiedziała, że wkrótce projekt ustawy pozwalającej na finansowanie edukacji przedszkolnej z subwencji oświatowej trafi do konsultacji międzyresortowych. Według wyliczeń MEN w przedszkolach bardzo istotnie wzrosła zarówno liczba pięciolatków, jak i dzieci w wieku 3 i 4 lat. "Chcemy pójść jeszcze krok dalej w kolejnych latach i przyznać prawo każdemu czterolatkowi do przedszkola, żeby jednak samorząd był zobowiązany to miejsce każdemu dziecku zapewnić, przynajmniej w wieku 4 i 5 lat" – zaznaczyła minister Hall. Wiceminister Zbigniew Włodkowski z kolei mówił Rzeczpospolitej, że trwają dyskusje, od którego roku zapewnić ustawowo miejsce w przedszkolu czterolatkom – od 2015 czy 2016.

Projekt nie przewiduje zniesienia opłat za przedszkola ustalanych przez gminy za opiekę powyżej pięciu godzin pobytu, dodatkowe zajęcia i posiłki (ok. 200 – 400 zł miesięcznie). Prawo dziecka do miejsca w przedszkolu oznacza, że samorząd będzie miał obowiązek je przygotować dla wszystkich, których rodzice wyrażą taką chęć.

Wiceminister Włodkowski zapewnia, że plany przekazywania subwencji na przedszkola omówiono z Ministerstwem Finansów. – Jest zgoda na przedstawienie naszych propozycji w ustawie – mówi i wyjaśnia, że przekazywanie dotacji z budżetu od 2014 r. nie jest przypadkowe, bo wówczas kończą się fundusze unijne na dofinansowanie wychowania przedszkolnego, np. na organizację punktów przedszkolnych. Włodkowski podkreśla, że zmiany pozwolą też upowszechnić wychowanie przedszkolne. Rząd musi się o to postarać, bo Polska jako kraj członkowski UE zobowiązała się, by do 2020 r. w przedszkolach było co najmniej 95 proc. dzieci w wieku pomiędzy czterema latami a wiekiem, w którym w danym kraju rozpoczynają szkołę. W tym tygodniu projekt ustawy ma trafić do konsultacji.

Gazeta Prawna, 3.03.2011, Rzeczpospolita, 9 marca 2011
A.R./A.D., 9 marca 2011

Zobacz też:
Projekt „Przedszkole dla każdego dziecka” w komisjach sejmowych (marzec 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży