Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

MEN chce nagrywać ustne matury z języka polskiego

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Nagrywanie matury ustnej z polskiego to nowy pomysł MEN. Jeśli maturzysta zakwestionowałby ocenę, nagranie pomoże ustalić, kto ma rację: uczeń czy przepytujący go nauczyciel. Według Gazety Wyborczej, jednym i drugim pomysł się nie podoba
Ministerstwo znów pracuje nad zmianą formuły matur. Wiadomo już, że nie sprawdził się wprowadzony cztery lata temu egzamin ustny z języka polskiego ponieważ wielu uczniów kupowało gotowe prezentacje. Dlatego ministerstwo chce, by maturzyści, jak dawniej, zdając język ojczysty, odpowiadali na wylosowane pytania.

Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN, tłumaczączył, że ministerstwo jednak nie użyje kamer, ale z nagrywania nie zamierza zrezygnować. Będzie rejestrowało sam dźwięk. - Wszystkie pomysły są obecnie konsultowane w szerszym gronie. Jedną z propozycji ekspertów opracowujących nowy system egzaminów jest rejestrowanie dźwięku. Zmiany zaczną obowiązywać najwcześniej za sześć lat, dlatego teraz trudno powiedzieć, jakie wówczas będą możliwości techniczne, jakość nagrań, koszty urządzeń i rejestracji - wyjaśnia Żurawski.

Urszuli Korniak, wicedyrektorce III LO w Gliwicach, nie podoba się pomysł jakiegokolwiek nagrywania maturzystów, choć przyznaje, że matura z polskiego nie jest wystarczająco obiektywna. Jej zdaniem winni są jednak nie nauczyciele, bo ci starają się oceniać sprawiedliwie, lecz formuła egzaminu. Potrzeba egzaminów, pozwalających młodzieży wykazać się wiedzą i elokwencją.

Zwolennikiem pomysłu jest natomiast Maciej Osuch, społeczny rzecznik praw ucznia. - Dziś komisja sporządza protokół z przebiegu egzaminu, ale na papierze można zapisać tylko treść wypowiedzi zdającego. Trudniej oddać, czy używał bogatego słownictwa, czy mówił płynnie, z przekonaniem. A przecież ważne jest nie tylko co uczeń mówi, ale też w jaki sposób to robi - przekonuje Osuch. Wierzy, że rejestracja matury wyszłaby młodzieży na dobre. - Nagranie przyda się, gdyby ktoś chciał odwołać się od oceny. Oczywiście, stres będzie większy, ale podniesie się również ranga egzaminu - uważa rzecznik.

Gazeta Wyborcza Katowice, 5.10.2009
A.B./A.D., 5 października 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży