MEN blokuje proces Sielatyckiego

Warszawski sąd pracy rozpatruje odwołanie Mirosława Sielatyckiego, którego rok temu Roman Giertych zwolnił ze stanowiska dyrektora CODN za wydanie podręcznika Rady Europy "Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą". „Kompas” zawiera m.in. scenariusz zajęć na temat tolerancji wobec osób należących do mniejszości seksualnych. Giertych uznał to za „promocję” homoseksualizmu i książki zakazał. Biegły sądowy pozytywnie ocenił poradnik.

Kolejna rozprawa (która miała być ostatnią) odbyła się 24 maja. MEN nie dostarczył sądowi akt personalnych Mirosława Sielatyckiego, o które sąd prosił jeszcze w październiku zeszłego roku.

W oczekiwaniu na teczkę sąd wysłuchał wyjaśnień Sielatyckiego, który przyniósł m.in. wycinek z "Gazety" sprzed tygodnia z wypowiedzią wiceminister pracy Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Wiceminister pracy skrytykowała najnowszy projekt ministra Giertycha dotyczący zakazu „propagandy homoseksualnej” w szkołach. – Nawet w rządzie są różnice zdań na ten temat. Ale politykom wolno na ten temat dyskutować. Podczas gdy mnie, nauczycielom i uczniom minister tego zabronił – mówił po rozprawie Sielatycki.

Dymisję Sielatyckiego krytykował m.in. sekretarz generalny Rady Europy, Parlament Europejski, związkowcy z Międzynarodówki Edukacyjnej. – Tamte wystąpienia, a teraz słowa minister Kluzik-Rostkowskiej utwierdziły mnie w przekonaniu, że to moje poglądy są standardowe, a od standardów odbiegają poglądy ministra Giertycha – powiedział w "Gazecie" Mirosław Sielatycki.
(Gazeta Wyborcza 25.05.2007)
I. D., 27 maja 2007