Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

MEN a Międzynarodówka Edukacyjna

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Resort edukacji odpowiedział sekretarzowi generalnemu Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) na list, jaki Fred van Leeuwen wystosował do Ministra Edukacji.

Szef EI napisał do Romana Giertycha w sprawie braku dialogu MEN z ZNP, największym związkiem zawodowym działającym w polskiej oświacie. Wyraził również zaniepokojenie wypowiedziami wiceszefa resortu dyskryminującymi nauczycieli o orientacji innej niż heteroseksualna.

Education International to największa organizacja nauczycieli na świecie. Ma 30 mln członków w 169 krajach, należą do niej Związek Nauczycielstwa Polskiego i „Solidarność”.

Pierwszy protest do Romana Giertycha EI napisała w czerwcu 2006 roku. Sekretarz generalny Międzynarodówki, Fred van Leeuwen bronił zwolnionego dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Mirosława Sielatyckiego: „Zwolnienie dyrektora to pogwałcenie zasady akademickiej wolności, jaka przysługuje nauczycielom, oraz dyskryminacja ze względu na przekonania i orientację seksualną” - przekonywał van Leeuwen. Odpowiedzi z MEN nie dostał.

Drugi list wysłał w marcu, gdy wiceminister Mirosław Orzechowski (LPR) zapowiedział zakaz „promocji homoseksualizmu” w szkołach. „To klasyczny przykład słów skrywających głęboko zakorzenioną homofobię. (...) Dlaczego Minister Edukacji kraju członkowskiego UE podejmuje decyzje i wydaje oświadczenia, które niewątpliwie stoją w sprzeczności z podstawowymi prawami człowieka?”- pytał van Leeuwen.

Wreszcie MEN odpowiedział. Resort odpisał po polsku, a pod listem podpisał się nie minister, czy jego zastępca, ale dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Sławomir Adamiec.

Dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej Sławomir Adamiec pisze: „Promocja homoseksualizmu godzi w podstawy moralności chrześcijańskiej przeważającej większości polskich dzieci. Godząc w moralność narodu promocja homoseksualizmu godzi w fundament państwa polskiego”. I dalej: „Brak społecznej i politycznej akceptacji dla zorganizowanej promocji homoseksualnej w Polsce nie oznacza w żadnym przypadku braku tolerancji dla osób dotkniętych tą nienaturalną skłonnością.” (...) „Wystarczy, że niektóre ulice polskich miast, witryny sklepowe i media aż ociekają od promocji homoseksualizmu i pornografii”.

O ZNP Adamiec pisze do Międzynarodówki Edukacyjnej, że do 1989 r. Związek był „satelitą partii komunistycznej” i że „poprzednie rządy wspierane przez ZNP umożliwiły rozwój przemocy w szkole na niespotykaną skalę”.
Na koniec dodaje, że w Polsce prawa człowieka są przestrzegane, a „zmiany w polskiej edukacji mają na celu jej wyższą jakość”.
(Głos Nauczycielski 08.05.2007. Gazeta Wyborcza 10.05.2007)
I. D., 13 maja 2007

Zobacz też:
Education International

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży