Maturę zdało 81% uczniów i uczennic

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki tegorocznej matury - zdało ją 81 proc. spośród ponad 350 tys. tegorocznych maturzystów i maturzystek (plus ponad 14 tys. ubiegłorocznych poprawiających wyniki).

Najlepiej wypadł egzamin z polskiego - zaliczyło go 95 proc. zdających. Angielski zdało 86 proc. niemiecki - 96 proc. Każdy z tych wyników jest podobny do ubiegłorocznych osiągnięć maturzystów i maturzystek.

Matematykę, która wróciła jako obowiązkowy przedmiot na maturę po ponad ćwierćwieczu, zdało aż 87 proc. uczniów. Zadowolony jest dyrektor CKE Krzysztof Konarzewski, który uważa, że ten wynik pokazuje, że „uczniowie po kiepskiej próbnej maturze się zmobilizowali”

„Tak wysoki wynik świadczy, że egzamin był zbyt prosty. I przygotowany tak, żeby uczniom zapewnić sukces” - komentuje Marcin Karpiński, redaktor naczelny czasopisma "Matematyka w Szkole". Jednak podkreśla, że do interpretacji poziomu egzaminu brakuje jeszcze danych. Bo CKE ogłosiła tylko ogólne wyniki, nie podano natomiast jeszcze punktacji poszczególnych zadań, ani informacji o tym, ilu uczniów i uczennic osiągnęło wyniki wyższe niż potrzebne tylko do zaliczenia matury. Szczegółowe dane dostępne będą 16 sierpnia.

Jak co roku najlepiej wypadają uczniowie z liceów ogólnokształcących, a znacznie gorzej jest w innych szkołach średnich. W liceach maturę zdało 91% zdających. W technikach zdało ją 70% zdających, natomiast w liceach profilowanych 64 proc., w liceach uzupełniających - 37 proc., a w technikach uzupełniających - 43 proc.

Absolwenci i absolwentki szkół i klas dla mniejszości narodowych zdawali także egzaminy pisemne i ustne z języków narodowych. Jak podała CKE, egzaminy pisemne na poziomie podstawowym z białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego zdało 100 proc. maturzystów. Uzyskane przez nich średnie wyniki to odpowiednio: 60,57 na 100 punktów, 67,47 na 100 i 76,99 na 100.

Wstępny raport z wyników matury w całym kraju zamieszony jest na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na stronach poszczególnych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych można ponadto znaleźć raporty, przedstawiające wyniki matury w konkretnych województwach.

Dziennik, 29.06.2010, Gazeta Wyborcza, 30.06.2010, www.cke.edu.pl
A.B./A.D., 30 czerwca 2010