Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Matura w językach obcych na razie zostaje

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Uczniowie klas dwujęzycznych będą mogli zdawać z niektórych przedmiotów maturę w języku obcym jeszcze przez cztery lata – poinformował 16.10 podsekretarz stanu w MEN Krzysztof Stanowski. Jak powiedział Stanowski na konferencji prasowej w MEN, kierownictwo resortu spotkało się z dyrektorami szkół, prowadzących klasy dwujęzyczne. Na spotkaniu ustalono, że dotychczasowe zasady zdawania matury w obcych językach zostaną utrzymane przez cztery lata, aby uczniowie już uczący się w liceach lub przygotowujący się do pójścia do nich w przyszłym roku mogli zdać dwujęzyczne egzaminy tak, jak planowali.

W ciągu najbliższych trzech tygodni mają rozpocząć pracę cztery grupy robocze, złożone z przedstawicieli ministerstwa edukacji oraz szkół dwujęzycznych. To one zastanowią się, co po tych czterech latach stanie się z dwujęzycznymi klasami i dwujęzycznymi maturami. Każda z nich zajmie się nauczaniem w innym języku.

Krzysztof Stanowski dodał, że docelowo MEN chce zlikwidować obowiązujący system dwujęzycznych matur. Jak uzasadnił, zainteresowanie egzaminami w obcych językach wśród maturzystów systematycznie maleje, a przygotowywanie arkuszy egzaminacyjnych jest drogie.
Zmiana zasad dwujęzycznych matur ma polegać na tym, że ośrodkami, które będą prowadzić egzamin, będą np. ambasady – mówił w Sejmie wiceminister Marciniak.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński zapowiedział, że jeśli MEN nie wycofa się z tej zmiany, to trafi ona do Trybunału Konstytucyjnego.

Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, 17.10.2008
A. B./A. D., 17 października 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży