Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Matura 2007 – sukces czy porażka?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznej matury. Przystąpiło do niej 423 tysięcy uczniów, a 90% uzyskało świadectwo dojrzałości. Minister Giertych uznał to za najlepszy wynik od kilku lat. Zapomniał jednak doliczyć do tego około 14% maturzystów, którzy oblali jeden egzamin i otrzymają świadectwo korzystając z amnestii maturalnej.

W sumie zatem maturę zdało 76% abiturientów, mniej niż w poprzednich latach. Źle wypadła matura w liceach i technikach uzupełniających - nie zdał tam niemal co drugi uczeń. Tradycyjnie również gorzej poszło maturzystom ze wsi niż z dużych miast. Nadal widoczne są też dysproporcje między technikami i liceami profilowanymi a liceami ogólnokształcącymi. Dziewczęta zdały o trzy punkty procentowe lepiej niż chłopcy.

Trudno jest porównywać wyniki tegorocznych egzaminów z poprzednich lat również dlatego, że znacznie mniej abiturientów zdawało je na poziomie rozszerzonym.

Od przyszłego roku nie będzie amnestii maturalnej – Trybunał Konstytucyjny uznał ją za niekonstytucyjną. W zamian minister da maturzystom możliwość poprawki w wakacje przed końcem rekrutacji na studia.
- W 2010 r. wchodzi na maturę obowiązkowa matematyka. Nie możemy sobie pozwolić, żeby połowa maturzystów nie zdała matury z matematyki, bo w kraju brakuje inżynierów - mówił wczoraj Giertych. I dodał, że wpłynie na CKE, żeby pierwszy egzamin z matematyki nie był na zbyt wysokim poziomie.

Gazeta Wyborcza, Dziennik 30.06.2007
I. D., 1 lipca 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży