Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Likwidacja wiejskich szkół

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Ten rok może być rekordowy pod względem liczby szkół wytypowanych przez samorządy do likwidacji, przekształcenia bądź oddania ich do prowadzenia przez lokalne stowarzyszenia – ostrzegają gazety. Zmienione przepisy dają samorządom pełną swobodę – nie obowiązuje wymóg uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.

W Opolskiem nawet kilkanaście szkół może w tym roku zostać zamkniętych. W podkarpackiej gminie Tarnowiec ma zostać zlikwidowanych aż sześć podstawówek, w podolkuskiej gminie Trzyciąż zniknąć mają trzy szkoły. Wójt podkarpackiej gminy Bircza, wysłał do kuratorium pismo informujące o zamiarze likwidacji czterech szkół podstawowych. Powodem decyzji są demografia i finanse.

Przeciwko likwidacji wiejskich szkół protestują przede wszystkim rodzice.

„Ustawa o finansach publicznych zagraża wiejskim szkołom, bo gminy nie dostały wystarczającego wsparcia na ich utrzymanie – uważa Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych. – Związana z likwidacją szkół zapaść wsi nie może postępować” – podkreśla. Kierowana przez nią organizacja zamierza przygotować wytyczne, które mają posłużyć do pilnej zmiany przepisów. „Ogłosimy je w ciągu kilku miesięcy. Mamy nadzieję, że zainteresują się nimi zwłaszcza prezydent i parlamentarzyści” – dodaje Kozińska-Bałdyga.

Moja szkoła ma być zlikwidowana – odpowiedziało 13 proc. głosujących w internetowej sondzie Głosu Nauczycielskiego. Dla ponad połowy uczestników głosowania ten problem jest istotny - albo osobiście ich dotyka, albo dotyczy to szkół w sąsiedztwie, co wpłynie na ich sytuację pracowniczą i zawodową. Mniej więcej jedna piąta zapewnia, że u nich w gminie ten problem nie istnieje. Podobna grupa odpowiada, że nie słyszeli nic o takim zagrożeniu.

Rzeczpospolita, 1.02.2011, Głos Nauczycielski 31.01.2011
A.B./A.D., 1 lutego 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży