Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Likwidacja szkół

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
MEN policzyło, że samorządy chcą zamknąć 319 szkół i przedszkoli. To o połowę mniej niż w 2006 roku, kiedy zlikwidowano najwięcej szkół – pisze Gazeta Wyborcza

Co najmniej 90 szkół z przeznaczonych do zamknięcia to placówki, w których nie ma żadnego ucznia i nie pracuje tam żaden nauczyciel. Znikają z braku zainteresowania - jak szkoły policealne. Z kolei licea profilowane, oraz uzupełniające licea i technika będą zamykane, bo tak zakłada tegoroczna nowelizacja ustawy oświatowej.

Część z 319 szkół nie zniknie, zostanie przekazana stowarzyszeniom; żeby jednak móc przekazać szkołę, samorząd musi ją najpierw zlikwidować.

Nowym zjawiskiem jest zamykanie szkół w dużych miastach, w których samorządy chcą dopasować liczbę szkół do zmniejszającej się liczby uczniów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął akcję "Bronimy polskich szkół". Na stronie ZNP można znaleźć instrukcję, jak się skrzyknąć na protest w obronie szkoły. Ma w ten sposób powstać "czarna księga polskiej edukacji". Związek chce udowodnić m.in., jak szkodliwa była zmiana ustawy oświatowej, która odebrała kuratorom prawo do zablokowania likwidacji szkół.

Gazeta Wyborcza, 8.02.2012
A.B./A.D., 8 lutego 2012

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży