Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Które sześciolatki najpierw do szkoły?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Pierwsze sześciolatki mają rozpocząć naukę w szkołach we wrześniu 2009. MEN zapowiada, że reforma nie obejmie od razu wszystkich dzieci urodzonych w 2003 roku. W pierwszym etapie naukę zaczną przede wszystkim te sześciolatki, które wcześniej chodziły do przedszkoli.

Dzieci urodzonych w 2003 roku jest 352 tys. MEN liczy, dla ilu z nich pójście do szkoły w 2009 roku będzie pierwszym kontaktem z zajęciami edukacyjnymi, a ile już chodziło do przedszkola.

Tymczasem według danych Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego do przedszkola chodzi w miastach 54,4% dzieci, na wsi zaś tylko 14 % dzieci. Jeśli MEN zrealizuje swoją zapowiedź, najprawdopodobniej do szkoły trafią głównie dzieci z miast. Prawdopodobnie nie trafią do niej także dzieci z regionów, w których do przedszkoli chodzi kilka albo niewiele ponad 10% dzieci w wieku od trzech do pięciu lat (m.in. województwa: podlaskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie).

Przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją najmłodszych uważają jednak, że generalnie propozycja MEN to dobre rozwiązanie. Przypominają, że wraz z obniżeniem wieku szkolnego powinno następować upowszechnienie edukacji przedszkolnej.

Wiceminister Zbigniew Marciniak zapowiada szkolenia i warsztaty dla pedagogów, które rozpoczną się, gdy gotowy już będzie program nauczania sześciolatków.

Rzeczpospolita, 30.01.2008
A. D. , 30 stycznia 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży