Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Krakowska warta

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rzeczpospolita opisuje dzieje warty, którą uczniowie Gimnazjum nr 1 w Krakowie, rozpoczęli po katastrofie w Smoleńsku pod Krzyżem Katyńskim niedaleko Wawelu.

Gimnazjaliści pierwszy raz stawili się pod Krzyżem 18 kwietnia, aby oddać hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu oraz polskim oficerom, zamordowanym w Katyniu przez NKWD 70 lat temu. Postanowili wówczas - za zgodą dyrekcji i rodziców - pełnić tę patriotyczną wartę dzień i noc przez cały rok. Zmieniali się co godzinę.

Choć nocą, głównie ze względów bezpieczeństwa, zastępowali ich rodzice, szybko zaczęło brakować chętnych, gdyż inne krakowskie szkoły nie kwapiły się do wsparcia akcji. Ostatecznie po 10 dniach akcja, którą Rzeczpospolita nazwała „niezwykłą lekcją patriotyzmu, wymyśloną przez samych uczniów”, została przerwana.

Gimnazjaliści, którzy na warcie stawiali się przed i po lekcjach, wrócili pod Krzyż Katyński miesiąc po tragedii. Zmienili zasady warty. Teraz posterunek krakowskich gimnazjalistów pojawiać się będzie pod Krzyżem 10 każdego miesiąca.

Rzeczpospolita, 10.05.2010
A.B./A.D., 10 maja 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży