Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Koszt wyprawki szkolnej

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Według „Dziennika” koszt szkolnej wyprawki może wynieść w tym roku do tysiąca zł; średnio będzie o 30 % wyższy niż w roku ubiegłym.

Najwięcej pieniędzy tradycyjnie wydanych zostanie w księgarniach. Komplet podręczników dla siedmiolatków idących po raz pierwszy do szkoły kosztuje ok. 200 zł. Gdy szkoła oferuje naukę dwóch języków obcych koszt może być wyższy o ok 50 zł (tyle średnio kosztuje komplet książek językowych dla klas I-III podstawówki).

Im dziecko starsze, tym więcej potrzebuje książek. Dlatego za komplet w III klasie zapłacimy już ok 270 zł, w klasach IV-VI jest to już ok. 350-400 zł. Prawie 500 zł zapłacą rodzice gimnazjalistów. Komplet dla licealisty to, niezależnie od profilu, wydatek przekraczający pół tysiąca. Najbardziej zróżnicowane cenowo są podręczniki do języków obcych. Podręcznik i ćwiczenia do angielskiego, to w zależności od wydawnictwa i poziomu trudności książki, wydatek między 65 zł a nawet 100 zł.

Taniej można kupić używane komplety za 30-50 proc. ceny nowych. Używane mogą być jednak tylko podręczniki, zeszyty ćwiczeń uczeń musi mieć nowe. "Do każdej książki jest jeden lub dwa zeszyty ćwiczeń, które uczeń wypełnia w środku. Kosztują one prawie tyle samo, co książki. Komplet nowych podręczników: książek i ćwiczeń dla córki do VI klasy szkoły podstawowej kosztował mnie 350 zł. 150 zł zapłaciłam za same ćwiczenia" mówi jedna z mam. Przeszkodą może być także zmieniająca się podstawa programowa. W tym roku gimnazjalni pierwszoklasiści, nie będą mogli skorzystać z ofert księgarskich "secondhandów", ponieważ zmiany wprowadzone przez resort edukacji spowodowały, że podręczniki z zeszłego roku są już nieaktualne.
Podręczniki to jednak mniej więcej tylko połowa wydatków szkolnych. Koszt zakupu plecaków i tornistrów zależy w największym stopniu od jakości materiału i wykonania.

Łączny koszt wyprawki szkolnej dla dziecka w szkole podstawowej to ok 500-700 zł, a w gimnazjum i liceum kwota ta może przekroczyć tysiąc złotych.

Dziennik, 19.09.2009
A.B./A.D., 19 sierpnia 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży