Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Korepetytorzy z licencją egzaminatora OKE

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Na giełdzie ogłoszeń o korepetycjach reklamują się nauczyciele z licencją egzaminatora OKE. Mają też przyciągnąć uczniów na prywatne kursy. Polskie Centrum Edukacji podaje, że przewija się przez nie rocznie 1,5 tys. maturzystów. Chwali się, że zajęcia prowadzą egzaminatorzy i członkowie komisji, pracujący w renomowanych liceach (m.in. Czackiego, Władysława IV, Zamoyskiego, Poniatowskiego). "Biorą udział w szkoleniach organizowanych przez OKE i corocznie analizują prace maturalne, co gwarantuje właściwe przygotowanie młodzieży". No i znają wytyczne dotyczące oceniania prac.

Janina Grzegorek, kierowniczka wydziału sprawdzianów, egzaminów gimnazjalnych i matur w warszawskiej OKE: „Zachowanie tych egzaminatorów jest nieetyczne. Kiedy prowadzimy szkolenia, omawiamy kwestię nieudzielania korepetycji. Egzaminatorzy są przez nas szkoleni za darmo i nie powinni tego wykorzystywać w taki sposób.”

Na Mazowszu jest ok. 1000 samych tylko egzaminatorów maturalnych z matematyki. OKE stara się reagować na sygnały o udzielanych przez nich płatnych lekcjach, ale nie jest w stanie śledzić wszystkich. „Gdy widzimy ogłoszenie, dzwonimy i udzielamy reprymendy, ale nie możemy zmusić ich, by zrezygnowali z korepetycji” – tłumaczy Janina Grzegorek.

OKE może za to nie powołać takiej osoby do oceniania matury. Tak będzie z przyłapaną właśnie nauczycielką, która uczy matematyki w szkole, a na prywatnych kursach podpiera się licencją egzaminatora.

Gazeta Stołeczna, 16.10.2009
A.B./A.D., 16 października 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży