Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Koniec z zakazem nauki w przedszkolach?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Jak pisze Gazeta Prawna, rodzice sześciolatków nie muszą się już obawiać, że ich dzieci w przedszkolu będzie obowiązywać zakaz nauki pisania i czytania: MEN i kuratoria oświaty złagodziły swoje stanowisko w sprawie przedszkolnej podstawy programowej. Resort wciąż jest jednak przeciwny temu, aby przedszkolaki uczyły się z podręczników i ćwiczeń, tak jak ich rówieśnicy w pierwszych klasach.

W kwietniu dyrektorzy przedszkoli otrzymali do wypełnienia specjalne ankiety. Mają odpowiedzieć, m.in. jak często w tygodniu nauczyciele korzystają z zeszytów ćwiczeń czy podręczników. Na ich podstawie zostanie sporządzony raport. Jak podkreśla Janina Jakubowska z kuratorium we Wrocławiu, na podstawie monitoringu wizytatorzy nie będą formułować żadnych zaleceń. Jeśli stwierdzą, że nauczyciele ograniczają się do realizacji podręcznika, wpiszą uwagę o nieprawidłowym stosowaniu podstawy programowej.

Dorota Dziamska z niepublicznego ośrodka kształcenia nauczycieli w Poznaniu zauważa , że źle sformułowano wymagania dla uczniów I klasy. Sześciolatki, które idą do szkoły, muszą się uczyć pisać i czytać. W dodatku przez trzy kolejne lata w pierwszej klasie będą się mogły uczyć jednocześnie sześciolatki i siedmiolatki. Z sondy przeprowadzonej przez „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że młodsze dzieci nie nadążają za starszymi. Mimo to resort edukacji zachęca rodziców do zapisywania sześciolatków do I klasy. Potem nie mają już możliwości przeniesienia dziecka. „Dlatego bezpieczniej jest zapisać sześciolatka do przedszkola” – mówi Gazecie Prawnej Dorota Dziamska.

To jednak nadal nie rozwiązuje sytuacji, jeśli bowiem dziecko sześcioletnie pójdzie do przedszkola i tak później w szkole będzie się przez rok uczyć tego samego.

Eksperci podkreślają jednak, że powtarzanie materiału jest mniej niebezpieczne niż nieprzystosowanie dziecka do szkolnych warunków, prac domowych i dzwonków.

Gazeta Prawna, 26.04.2010
A.B./A.D., 26 kwietnia 2010

Zobacz też:
Zamiast komentarza

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży