Konferencja "Finansowanie edukacji osób z niepełnosprawnością"

31 stycznia w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja pt. "Finansowanie edukacji osób z niepełnosprawnością", organizowana we współpracy z Rzecznikiem Uczniów Niepełnosprawnych i Stowarzyszeniem Nie-Grzeczne Dzieci. Zaprezentowany został raport "Wszystko jasne - dostępność i jakość edukacji dla uczniów niepełnosprawnych", projekt finansowany ze środków Fundacji Batorego w ramach programu "Demokracja w działaniu". W dyskusji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, środowisk samorządowych, rodziców i nauczycieli osób z niepełnosprawnością.

Zdaniem uczestników konferencji należy powiązać zwiększoną subwencję przekazywaną na dziecko niepełnosprawne z placówką, do której uczęszcza dziecko. Rzecznik Uczniów Niepełnosprawnych zwrócił uwagę, że im wyższy szczebel edukacji, tym trudniej o specjalistyczne wsparcie, niepełnosprawne dzieci często więc kończą edukację na gimnazjum.

Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, zapowiedziała, że efektem konferencji będzie wystąpienie, które skieruje do odpowiednich instytucji.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, 31.01.2012
A.B./A.D., 31 stycznia 2012