Komputer w szkole stoi

Zgodnie z oficjalnymi statystykami już tylko kilka procent szkół podstawowych, zaledwie kilkanaście procent gimnazjów i trochę ponad jedna piąta liceów nie posiada komputerów – przypomina Gazeta Prawna. Według najnowszych danych GUS komputery z dostępem do sieci ma już 8 na 10 wszystkich szkół. Internet dotarł już również na wieś i tam uczniowie mają do niego swobodniejszy dostęp. Podczas gdy w szkołach miejskich na jeden komputer z dostępem do sieci przypada 17 uczniów, to na wsi jest ich tylko ośmiu.

Wg Gazety Prawnej, gorzej jest, jeśli chodzi o praktykę nauczania. Uczniowie mogą z komputera korzystać tylko sporadycznie, a nauczyciele wciąż nie potrafią i nie chcą go aktywnie wykorzystywać w procesie edukacji – ocenia Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi, od kilku lat promującej informatyzację terenów wiejskich.

Projekt „Laptop dla pierwszaka” firmowany przez Ministerstwo Infrastruktury, a także rozporządzenie MEN zobowiązujące wydawców podręczników do tego, aby obok wersji papierowych wprowadzili też e-booki, skupiają się na narzędziach, a nie na zmianach programowych w samych szkołach. Zresztą zanim rząd na dobre zdążył rozpocząć prace nad „Laptopem dla pierwszaka” już przesunął jego wdrożenie na bliżej nieokreślony termin po wyborach. Tymczasem by informatyzować edukację, trzeba zacząć nie od samych narzędzi, a od stworzenia potrzeby ich wykorzystania. Gdy uczniowie będą mieli tak stawiane zadania, że szukanie odpowiedzi, rozwiązań będzie wymagało większej pracy niż tylko sprawdzenie w podręczniku czy na portalu z opracowaniami, zaczną częściej korzystać z internetu do nauki.

Dziennik Gazeta Prawna, 10.08.2011
A.B./A.D., 10 sierpnia 2011