Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Kłopoty z owocami w małych szkołach

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Ponad połowa szkół podstawowych chce, by ich uczniowie codziennie dostawali owoce i warzywa ale dostawcom nie opłaca się ich dowozić do małych szkół.

"Owoce w szkole" to drugi po "Szklance mleka" narodowy program wdrażania dobrych nawyków żywieniowych w szkołach. Do wydania jest w sumie 12 mln euro. 9 mln daje Unia Europejska, resztę rząd: składają się ministerstwa rolnictwa, edukacji i zdrowia. Program zakłada, że uczniowie z klas I-III przez dziesięć tygodni od połowy października do połowy lutego codziennie będą dostawać zestaw z wybranym owocem (m.in. jabłka, gruszki, śliwki), warzywem (np. porcjowana marchew) i sokiem.

Szkoły do 11.09. mogły zgłaszać swój akces. W większości województw zrobiło to 60-70 proc. podstawówek. Nie wiadomo jednak, czy do wszystkich dzieci trafią owoce. "Dostawcom może nie opłacać się przywozić owoców do małych szkół, gdzie uczy się tylko kilkanaścioro dzieci" - przyznaje jeden z dyrektorów Agencji Rynku Rolnego. "I chociaż państwo daje pieniądze, to już od samych szkół zależy, czy dogadają się z pośrednikami" - dodaje.

Serwis Samorządowy PAP, 14.09.2009.
A.B./A.D., 14 września 2009

Zobacz też:
Program "Owoce w szkole"
Utrzymany został program "Szklanka mleka"

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży