Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Katecheza w szczecińskim gimnazjum

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł o lekcji religii, przeprowadzonej w szczecińskim gimnazjum nr 14, podczas której ksiądz katecheta uczył, że homoseksualiści nie mogą wierzyć w Boga, a ich miejsce jest w psychiatrykach. 14-latce, która stanęła w obronie godności gejów i lesbijek, polecił, by opisała, jak wygląda homoseksualny stosunek. Tematem lekcji była miłość i problemy wieku dojrzewania.

Po interwencji ojca dziewczynki i dyrektora szkoły, ksiądz katecheta przeprosił uczniów ale zaprzeczył ich relacji. Tłumaczył, że uczniowie chcą się odegrać, bo zwrócił im uwagę, że są za młodzi, by się do siebie przytulać.

Zdaniem dyrektora szkoły nie ma powodów do sankcji dyscyplinarnych. W komentarzu do tego wydarzenia Piotr Pacewicz napisał m.in. „Katecheta nauczał sprzecznie z duchem konstytucji (art. 32 p. 2: "Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny"), a tego nie przewiduje ustawa oświatowa.” I dalej: „Czy [...] ksiądz powinien dalej uczyć, zwłaszcza w tak trudnej szkole, jaką jest gimnazjum? Chodzi o to, że nie wiadomo, kto miałby go odwołać. Dyrektor odpowiada za to, co dzieje się w szkole, ale ksiądz podlega władzom kościelnym. I tylko one mogą odwołać jego "misję kanoniczną". Teoretycznie dyrektor może postawić księdza przed komisją dyscyplinarną, gdy popełni on czyn, który dyskwalifikuje go jako nauczyciela, ale ilu było takich dyrektorów?”

Gazeta Wyborcza, 07.04.2008
A. D., 7 kwietnia 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży