Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Karta Nauczyciela nie dla wszystkich

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Co dziesiąty polski nauczyciel lub nauczycielka z ponad 665 tysięcy pracuje bez przywilejów wynikających z Karty Nauczyciela – napisała Gazeta Wyborcza.

Według raportów OECD polscy nauczyciele najkrócej pracują przy tablicy - 3,5 godz. dziennie to prawie dwa razy mniej niż średnia dla krajów UE. Rząd dorzucił dwie godziny w tygodniu na dodatkowe zajęcia z uczniami. Związki zawodowe nie zgadzają się na zmiany pensum.

Samorządy, którym nie wystarcza środków na place nauczycieli i utrzymanie szkół szukają różnych sposobów utrzymania placówek – zwykle kosztem nauczycieli.

Najczęściej przekazują prowadzenie szkół stowarzyszeniom; w ten sposób powstają szkoły, w których nie trzeba stosować Karty Nauczyciela i można obniżać wynagrodzenia lub zwiększać liczbę godzin pracy nauczycieli.

Innym pomysłem jest łączenie szkół w większe zespoły i prywatyzacja przedszkoli. Kolejny - to zmiana młodzieżowych domów kultury w domy kultury, przez co nie muszą tam być zatrudniani nauczyciele. Samorządy stosują także zobowiązywanie nauczycieli do przebywania w szkole po 8 godzin dziennie.

Gazeta Wyborcza, 21.01.2012
A.B./A.D., 21 stycznia 2012

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży