Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Kampania ZNP „Nie dajmy popsuć naszej szkoły”

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
4 grudnia prezes ZNP Sławomir Broniarz zainaugurował w Sejmie ogólnopolską kampanię ZNP pod hasłem: „Nie dajmy popsuć naszej szkoły”. Będzie ona prowadzona m.in. w szkołach i samorządach.

Zdaniem ZNP coraz więcej samorządów decyduje się na likwidację szkoły, by przekazać ją do prowadzenia lokalnej fundacji czy stowarzyszeniu. Tak się dzieje np. w gminie. Jarocin, Zbuczynie, Łuczszanowie, Morągu. Tam samorządowcy najpierw zdecydowali o likwidacji publicznej szkoły, po to by potem przekazać ją do prowadzenia lokalnym fundacjom.

Kolejne zagrożenie, zdaniem Broniarza, niesie ze sobą propozycja zmian w ustawie o systemie oświaty przygotowana przez ministerstwo edukacji. Polega ona na uproszczeniu procedur przekazywania fundacjom, stowarzyszeniom, osobom prywatnym i firmom - publicznych szkół prowadzonych dotychczas przez samorządy.

ZNP chce zwrócić uwagę na problem, jakim jest zastępowanie szkół publicznych przez prywatne placówki oświatowe oraz przekazywanie szkół prowadzonych przez samorządy innym podmiotom. ZNP przygotował materiały promocyjne – ulotki dla rodziców i dla pracowników oświaty oraz plakaty, które trafią do wszystkich szkół. W drugim etapie kampanii pojawią się w każdym wojewódzkim mieście bannery na budynkach ZNP. Związek będzie również organizował konferencje, debaty i szkolenia pracowników województwach z udziałem pracowników oświaty, samorządowców i polityków.

Głos Nauczycielski, 4.12.2008
A.B./A.D., 4 grudnia 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży