Kampania „Zły dotyk”

13 maja w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca II edycję Kampanii „Zły dotyk", zorganizowanej, po ośmiu latach przerwy, przez Fundację Dzieci Niczyje i Rzecznika Praw Dziecka. Kampania „Zły dotyk" kładzie nacisk nie tylko na społeczną świadomość problemu, ale także na ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Celem akcji jest pokazanie, jak chronić dziecko przed „złym dotykiem" i jak mu pomóc, kiedy okaże się, że już tego doświadczyło.

„Przemoc seksualna wobec dziecka jest przestępstwem, dlatego obowiązkiem każdego nauczyciela jest zgłoszenie podejrzenia zaistnienia takiego czynu organom ścigania” – powiedziała podczas konferencji minister Katarzyna Hall.

Z  badań organizacji pozarządowych wynika, że wykorzystywanie seksualne dotyczy co siódmego dziecka.

Kampania medialna potrwa do 13 czerwca. Działania edukacyjne podejmowane w ramach przedsięwzięcia będą realizowane do końca 2010 roku. W ramach akcji przygotowano materiały informacyjne dla dzieci, rodziców i specjalistów. Wydany został poradnik dla rodziców i profesjonalistów „Jak chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym?" oraz poradnik dla pedagogów, nauczycieli i opiekunów dziecka „Pomoc dzieciom wykorzystywanym seksualnie". Będą one szeroko dystrybuowane w całej Polsce.

Kampania „Zły dotyk" została reaktywowana przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka po ośmiu latach przerwy. Uruchomiony już  został portal www.zlydotyk.pl, na którym można znaleźć wiele informacji o problemie. Kampania potrwa do końca tego roku.

MEN, 13.05.2010, Dziennik, 14.05.2010
A.B./A.D., 13 maja 2010