Kampania „Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy”

16 października 2014 roku ruszyła kolejna kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy”. Celem jest nagłośnienie problemu przemocy wobec dzieci oraz zmiana postaw społecznych, a tym samym obniżenie poziomu agresji i aprobaty dla stosowania przemocy wobec dzieci. Na konferencji prasowej Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prof. Ewa Jarosz, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka przedstawili wyniki raportu „Bicie dzieci po polsku… czyli postawy społeczne wobec przemocy w wychowaniu”.

Polacy wciąż nie widzą nic złego w „klapsie”. Aprobatę takiego wychowywania deklaruje 61% polskiego społeczeństwa, a prawie 33% dorosłych uważa, że bicie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Badania pokazują także, że zaledwie jedna trzecia Polaków wie o istnieniu w Polsce zakazu kar cielesnych w wychowaniu (badanie TNS OBOP z 2014 roku na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka).

Utrzymujący się wysoki poziom akceptacji przemocy w wychowaniu skłonił Rzecznik Praw Dziecka do przygotowania kolejnej kampanii społecznej – Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy. Zaprosił do współpracy reżysera Jana Komasę oraz aktora Jerzego Radziwiłowicza. Za kamerą stanął Michał Englert. Kampania ma rozprawić się z mitem bicia dzieci jako skutecznej metody wychowawczej.

Raporty, spoty i plakaty dostępne są na stronie www.brpd.gov.pl

Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 16.10.2014
A.B,, 16 października 2014