Kamery w przedszkolu?

W jednym z bydgoskich przedszkoli dzięki kamerom umieszczonym w salach rodzice będą mogli obserwować w internecie, co robią ich dzieci. W każdej sali mają być zainstalowane po dwie kamery, które będą rejestrowały obraz i głos. Żeby obejrzeć, jak zachowuje się dziecko, wystarczy zalogować się na stronie przedszkola i podać swoje hasło. Zainteresowanie rodziców jest duże.

Psychologowie krytykują ten pomysł. Rodzic obserwować będzie też inne dzieci a w takich sytuacjach nikt nie jest naturalny. Można wykształcić typowo demonstracyjne zachowania.

Alicja Chyła, nauczyciel akademicki z katedry socjologii Wyższej Szkoły Gospodarki obawia się, że rodzice domagając się kamer po to, żeby kontrolować personel, mogą nieświadomie wyrządzić krzywdę dzieciom, które wiedząc, że są kontrolowane cały czas przez rodziców, mogą potem mieć zahamowania w kontaktach z rówieśnikami.

Gazeta Wyborcza, 27.06.2011

Komentarz Redakcji Monitora: małe dzieci też mają prawo do prywatności!
A.D.
A.B./A.D., 27 czerwca 2011