Immunitet nie ochroni europosła Legutki

Europoseł PiS Ryszard Legutko w procesie, jaki wytoczyło mu dwoje licealistów, nie może się chować za immunitetem - zdecydował ostatecznie Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Absolwenci XIV LO we Wrocławiu domagają się od europosła PiS przeprosin i wpłaty 5 tys. zł na cele społeczne za jego komentarz o ich petycji z 2009 r. w sprawie usunięcia symboli religijnych ze szkół. Legutko powiedział wtedy o nich "rozwydrzeni i rozpuszczeni przez rodziców smarkacze". Byli już uczniowie uznali, że polityk naruszył w ten sposób ich dobra osobiste, i go pozwali. W listopadzie pełnomocnik europosła powołał się na jego immunitet. Sędzia uznał jednak wówczas, że jego wypowiedź nie miała związku z pełnieniem funkcji w Parlamencie Europejskim, i oddalił wniosek. Sąd apelacyjny podtrzymał tę decyzję.

Gazeta Wyborcza, 17.02.2011
A.B./A.D., 17 lutego 2011