Ile godzin pracują nauczyciele?

Według raportu resortu pracy "Zatrudnienie w Polsce w 2007 r." nauczyciele są w pierwszej dziesiątce najlepiej opłacanych zawodów w Polsce, licząc za godzinę pracy. Wysokie stawki godzinowe wzięły się - czytamy w raporcie - stąd, że nauczyciele pracują średnio 26-27 godzin w tygodniu (obowiązkowe pensum to 18 godzin plus czas przygotowań do zajęć, sprawdzanie prac, zajęcia dodatkowe).

Obliczenia wykonano na podstawie danych BAEL (Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności).

Zdaniem Sławomira Broniarza, prezesa ZNP, nauczyciel pracuje średnio 50 godzin tygodniowo. Do czasu pracy Broniarz wlicza konsultacje, dyżury na przerwach, wycieczki, akademie, spotkania z rodzicami, kursy podnoszące kwalifikacje. Jego zdaniem również przekonanie o długich wakacjach nauczycieli nie jest prawdziwe bo jeszcze w lipcu trwają rady pedagogiczne, podobnie w sierpniu. Kilka lat temu Związek rozdał 300 nauczycielom zeszyty, by zapisywali wszystkie czynności w ramach pracy - od zajęć w szkole po okładanie książek papierem w bibliotece. Wyszło blisko 45 godzin. Ale w okresie jesienno-wiosennym przybywa zajęć. Wycieczki w soboty. I wtedy liczba godzin pracy wzrasta do ponad 60. Średnia to więc 50 godzin w tygodniu – powiedział Broniarz.

W stanowisku ZNP dotyczącym raportu napisano, że według różnych badań faktyczny czas pracy nauczyciela przekracza 40 godzin w tygodniu.

Gazeta Wyborcza, 28.06.2008
I. D./A. B., 28 czerwca 2008