Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Fundusze unijne dla oświaty

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
MEN poinformowało, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jako Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki, zatwierdziła Plan Działania na 2012 rok dla Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Program zamieszczony jest na stronie internetowej MEN http://efs.men.gov.pl/component/k2/item/650-plan-dzialania-na-2012-r-dla-priorytetu-iii-pokl 

Tymczasem Gazeta Prawna informuje, że zmiany wprowadzone w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki przewidują wdrożenie nowego systemu doskonalenia zawodowego dla nauczycieli.

Na początku pilotażowo ma nim być objęte 20 proc. szkół. Na ten cel ma być przeznaczone ponad 167 mln zł. Nauczyciele i szkoły mogą  jednak nie otrzymać tego wsparcia. Organizacją pomocy w powiatach miały bowiem zająć się centra rozwoju edukacji (CRE), które nie powstały – pisze dziennik.

Zgodnie z pomysłem resortu edukacji CRE miały łączyć zadania wykonywane obecnie przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki doskonalenia nauczycieli i biblioteki pedagogiczne. Miały wspierać codzienną działalność szkół i zajmować się szkoleniem nauczycieli.

Projekt zmiany ustawy o systemie oświaty, wprowadzający powołanie takich ośrodków, został wycofany z prac parlamentarnych przed wyborami.

Joanna Berdzik, dyrektor ORE, powiedziała Gazecie Prawnej, że pieniądze z UE pośrednio trafią do szkół w celu realizowania ich indywidualnych potrzeb, a nie wyłącznie na szkolenie nauczycieli.

MEN, 4.01.2012, Dziennik Gazeta Prawna, 12.01.2012
A.B./A.D., 12 stycznia 2012

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży