Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Eksperymentalne rozdzielenie płci

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Po jednej szkole w województwie z męskimi i żeńskimi klasami – proponuje Roman Giertych. – Rozważamy rozdzielenie chłopców i dziewcząt w gimnazjach, ale to jeszcze otwarta sprawa – powiedział „Rzeczpospolitej”.

MEN chce promować szkoły niekoedukacyjne. W dniach 11 – 12 czerwca organizowana jest międzynarodowa konferencja w sprawie kształcenia zróżnicowanego. Przyjedzie m.in. socjolog z Providence College w USA profesor Cornelius Riorian, który bada różnice w szkolnych osiągnięciach chłopców i dziewczynek. Według niego dzieci przed 15. rokiem życia osiągają lepsze efekty w jednopłciowych klasach, łatwiej się koncentrują. Inni uczeni podkreślają, że nie jest to dyskryminacja, lecz właściwa odpowiedź na "odmienne predyspozycje płci".

Przeciwnicy tej tak zwanej „zróżnicowanej edukacji” (czyli edukacji niekoedukacyjnej) – wśród nich wielu psychologów rozwoju dzieci – uważają jednak, że izolowanie chłopców od dziewczynek może utrudniać ich codzienne relacje i że jest to stwarzaniem sztucznych warunków rozwoju dzieci.

W Polsce powstaje już pierwszy eksperymentalny projekt szkoły harcerskiej z osobnymi klasami dla dziewcząt i chłopców. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy zostanie zrealizowany.
(Rzeczpospolita 4.06.2007)
I. D., 10 czerwca 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży