Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Egzamin po gimnazjum

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
22.04 rozpoczął się egzamin dla uczniów kończących naukę w gimnazjum. Na początek – humanistyczna część egzaminu, która wymaga przede wszystkim umiejętności czytania ze zrozumieniem i samodzielnego myślenia na temat przeczytanego tekstu. Są też zadania sprawdzające umiejętność samodzielnego łączenia faktów i logicznego myślenia.
Wyniki egzaminów będą znane 12 czerwca.

Tegoroczny zestaw zadań nosił tytuł „Dorastanie”. Arkusz składał się z 32 zadań. Gimnazjaliści musieli m.in. odpowiedzieć na pytanie związane z obrazem Józefa Szerementowskiego "Stary żołnierz i dziecko w parku" oraz wierszem "Elegia o.. [chłopcu polskim]" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na przykład wytłumaczyć w jaki sposób malarz uzyskał wrażenie głębi na obrazie czy uzasadnić czemu służą zdrobnienia stosowane w wierszu.

Uczniowie pisali też teksy własne: ogłoszenie o odczycie na temat problemów dorastającej młodzieży, który ma wygłosić znany pedagog oraz charakterystykę wybranego bohatera "Syzyfowych prac" lub "Kamieni na szaniec".

Z raportu PISA, który porównuje umiejętności młodzieży z 57 krajów świata, wynika, że w czytaniu i rozumowaniu oraz naukach humanistycznych polskie 15-latki zajęły 9. pozycję w rankingu. Trochę gorzej było z wiedzą przyrodniczą i matematyką - tu zajęliśmy odpowiednio 23. i 25. miejsce.

Głos Nauczycielski, Dziennik, 22.04.2008
A. D., 22 kwietnia 2008

Zobacz też:
"Testomania"

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży