Dziennik elektroniczny nie zastąpił papierowego

Około 7 proc. szkół prowadzi elektroniczne dzienniki lekcyjne a nawet tam nie wyparły one tych papierowych. MEN nie prowadzi dokładnej statystyki. Z danych firm sprzedających oprogramowanie wynika, że w sieci są oceny uczniów chodzących do około 2 tys. z prawie 30 tys. placówek.

Rodzice za bieżący dostęp do ocen muszą płacić, na ogół 15–20 zł rocznie za dostęp do e-dziennika. Zwykle pieniądze wpłacają bezpośrednio na konto firmy prowadzącej dziennik.

Grzegorz Żurawski, rzecznik resortu edukacji, informuje, że wszyscy rodzice powinni być traktowani jednakowo. Prywatna firma nie może przejmować kompetencji dyrektora szkoły i udostępniać możliwość zalogowania się do dziennika tylko rodzicom, którzy wykupili abonament. Pobieranie opłat bezpośrednio od rodziców przez firmę jest nieuprawnione. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty opłaty od rodziców mogą być pobierane na konto rady rodziców.

Rada z kolei może część funduszy przeznaczyć na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z funkcjonowaniem szkoły. Za udostępnienie rodzicom e-dziennika może też zapłacić organ prowadzący. Tak jest m.in. w Sopocie, gdzie miasto kupiło jednolity system dla wszystkich szkół.

Gazeta Prawna, 18.01.2010
A.B./A.D., 18 stycznia 2010