Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Działania samorządów na rzecz zwiększenia liczby sześciolatków w szkole

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Samorządowcy, podobnie jak minister Katarzyna Hall, chcieliby, aby w przyszłym roku jak najwięcej sześciolatków poszło do szkoły. Dzięki temu zwolniłyby się miejsca w przedszkolach a równocześnie samorządy dostałyby na sześciolatki subwencję oświatową.

W Krakowie, gdzie do szkoły poszło zaledwie 2% sześciolatków, rozpoczęto od rozmów z dyrektorami szkół i przedszkoli, którzy z kolei mają przekonywać rodziców, że nie warto, by sześciolatek został w przedszkolu. W planie są wycieczki dla pięciolatków do szkół, by mogły zobaczyć klasy, spotkania w podstawówkach z rodzicami, by przekonali się, że są przygotowane na przyjęcie dzieci. Planuje się także tworzenie oddzielnych klas tylko dla sześciolatków.

Na odwiedzanie szkół stawia też Poznań, gdzie uczy się 7% dzieci sześcioletnich. Uczniowie i uczennice podstawówek zapraszają przedszkolaki na różne imprezy: andrzejki, św. Mikołaja. Będą też drzwi otwarte w szkołach dla rodziców.

Warszawa, gdzie 10% maluchów znalazło się w pierwszych klasach, w styczniu rozpocznie akcję „Sześciolatki w pierwszej klasie”. Miasto wyda poradnik dla rodziców, który będzie dotyczył rozwoju dziecka. Rodzice znajdą w nim coś w rodzaju dziesięciu pytań, pomagających zdiagnozować, czy dziecko jest gotowe, by pójść do szkoły. Stołeczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą udzielać e-porad.

Minister Hall dodaje, że każdy nauczyciel w przedszkolu ma obowiązek powiedzieć, czego dziecko będzie się uczyło w przedszkolu, a czego w pierwszej klasie, i jak jest przygotowane do pójścia do szkoły.

Rzeczpospolita, 25.11.2009
A.B./A.D., 25 listopada 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży