Doradca zawodowy w każdym gimnazjum

Od września w każdym gimnazjum musi być doradca zawodowy, który będzie pomagał uczniom w zaplanowaniu kariery zawodowej. Jeśli nie ma takiego specjalisty, dyrektor szkoły musi wyznaczyć nauczyciela, który będzie pełnił jego obowiązki. Od przyszłego roku doradcy będą także w szkołach ponadgimnazjalnych - przypomina Rzeczpospolita.

Szkoły mają też prowadzić zajęcia z poradnictwa zawodowego i być miejscem, gdzie uczniowie i rodzice dostaną informacje na temat oferty innych szkół, zawodów poszukiwanych na rynku pracy i zagrożonych bezrobociem. „Nauczyciele mają przyjrzeć się każdemu uczniowi gimnazjum i powiedzieć mu, co jest jego mocną stroną, podpowiedzieć, jak planować dalej drogę edukacyjną” – powiedziała „Rzeczpospolitej " minister edukacji Katarzyna Hall.

Obecnie w 7270 gimnazjach w kraju pracuje 365 doradców. We wszystkich placówkach oświatowych zatrudnionych jest ich 1055. Mimo to resort edukacji nie przewiduje pieniędzy na etaty.

Minister Hall podpowiada, że karierami uczniów mogą pokierować też nauczyciele. „Zespół nauczycieli uczących dane dziecko powinien się zebrać i zastanowić, co może być mocną stroną dziecka w przyszłości, które przedmioty w liceum wybrać, jako rozszerzone, żeby rozwijać pasje, albo jaki zawód wybrać, bo widać, że dziecko ma jakieś umiejętności techniczne” – mówi szefowa resortu.

Rzeczpospolita, 30.08.2011
A.B./A.D., 30 sierpnia 2011