Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Czy wychowanie do demokracji wymaga bicia dzieci?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Jak informuje portal tvp.info, politycy SLD żądają odwołania Stanisława Sławińskiego, doradcy minister Katarzyny Hall. Powodem jest książka „Wychowywać do posłuszeństwa”, którą Sławiński opublikował w Instytucie Wydawniczym PAX w 1994 roku. Napisał tam m.in., że „klaps powoduje rozładowanie napięcia”, a kary fizyczne muszą być wykonywane „ze zwróceniem szczególnej uwagi na niebezpieczeństwo urazów”.

Dr Stanisław Sławiński był wiceministrem edukacji w rządzie PiS. Od marca 2008 roku zasiada w Radzie Edukacji Narodowej, organie doradczym działającym przy minister edukacji Katarzynie Hall.

Zdaniem wiceszefowej SLD Katarzyny Piekarskiej, książka jest „poradnikiem, jak stosować przemoc wobec dzieci”. „Rodzice bijący dzieci po przeczytaniu tej publikacji mogą poczuć się usprawiedliwieni” – komentuje. Zapowiada, że zwróci się do minister Katarzyny Hall z apelem o odwołanie Sławińskiego z grona jej doradców.

Stanisław Sławiński natomiast uważa, że głównym przesłaniem jego książki było to, że kar cielesnych należy unikać. „Publikacja dotyczy wychowania do posłuszeństwa, które jest podstawą demokracji. Stawiam w niej tezę, że kary cielesne nie są metodą wychowania, ale wymuszania podporządkowania w sytuacjach, gdzie nie możemy dojść do porozumienia z dzieckiem” – zaznacza w rozmowie z portalem tvp.info.

Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak komentuje: „Mój światopogląd nie dopuszcza żadnej formy usprawiedliwienia dla kar cielesnych. Jeśli chcemy, by dzieci nie stosowały wobec siebie przemocy fizycznej, musimy przestać je bić. W gronie swoich doradców nie chciałbym mieć osoby, która uznaje używanie siły wobec słabszych”.

Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdzi, że rola Sławińskiego w pracach resortu jest niewielka. – W skład Rady Edukacji Narodowej wchodzi kilka osób i nawet najbardziej radykalne poglądy nie mają przełożenia na stanowisko tego gremium, a tym bardziej całego resortu – tłumaczy rzecznik minister edukacji Grzegorz Żurawski. – Zaproszenie do rady dostali byli ministrowie i wiceministrowie edukacji. Pan Sławiński trafił tam właśnie z tego klucza – dodaje.
Z ustaleń portalu tvp.info wynika jednak, że zaproszeń do Rady Edukacji Narodowej nie trafiły do wszystkich byłych wiceministrów edukacji w rządzie PiS. Nie otrzymał go m.in. Jarosław Zieliński.

tvp.info, 12.03.2010
A.B./A.D., 12 marca 2010

Zobacz też:
Rada Edukacji Narodowej
Stanisław Sławiński pozostanie w MEN?

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży