Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Czy szafki na podręczniki są konieczne?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Od 1 września będzie obowiązywać rozporządzenie, według którego każdy uczeń i uczennica powinien mieć w szkole miejsce na zostawienie podręczników i przyborów. Wprowadzenie nowych przepisów ma m.in. zapobiegać wadom postawy, które są wynikiem noszenia ciężkich tornistrów.

Minister edukacji podpisała 20.08 nowelizacją rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach, zgodnie z którą od 1 września 2009 r. uczniowie pierwszych klas podstawowych i gimnazjalnych będą mogli pozostawiać podręczniki w miejscu nauki. Szkoły alarmują, że nie mają środków na zakup szafek na podręczniki.

Nałożenie na szkoły obowiązku zapewniania niezbędnego wyposażenia ma doprowadzić do ograniczenia noszenia przez najmłodszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych ciężkich tornistrów. Wymaga to zakupienia dla dzieci szafek, w których mogłyby bezpiecznie przechowywać książki. Ze względu na koszty z tym związane meble zostaną zakupione tylko dla dzieci uczących się według nowej podstawy programowej. W kolejnych latach szkoły będą musiały stopniowo zapewniać kolejnym grupom uczniów możliwość pozostawianie podręczników w miejscu nauki.

- Od nowego roku szkolnego wszystkie szkoły w Polsce mają zapewnić uczniom miejsce na część podręczników i przyborów szkolnych - mówiła 21.08. wiceminister edukacji Krystyna Szumilas. - To wcale nie oznacza, że szkoły będą musiały kupować specjalne szafki jak w amerykańskich filmach. Po prostu muszą zapewnić miejsca na te podręczniki i przybory szkolne, których uczeń nie musi zabierać do domu.

Według minister Szumilas nie trzeba wydawać na to dodatkowych pieniędzy: - Większość klas ma swoje meble i można tak je zagospodarować, żeby część przyborów pozostała w nich. Trzeba je tylko zabezpieczyć i sprawić, żeby były pod ręką.

Ani szkoły ani samorządy nie mają środków na ten cel, w wielu przypadkach problemem będzie także znalezienie odpowiednich pomieszczeń i określenie sposobu nadzoru nad pozostawionymi rzeczami uczniów.

MEN informuje też na swoich stronach, że nowelizacja rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny szkołach, podpisanego przez ministrów edukacji narodowej oraz pracy i polityki społecznej, nie nakłada obowiązku zakupu i zapewnienia uczniom konkretnych rodzajów szaf. Zapis pozostawia dyrektorom pełną swobodę sposobu, w jaki szkoła zapewnia możliwość pozostawiania podręczników w szkołach, na przykład wykorzystanie części szafy znajdującej się aktualnie w pomieszczeniu, części szuflad w regale na pomoce szkolne, półek w szatni czy pojemników samodzielnie wykonanych przez uczniów.

Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor szkoły lub placówki jest zobowiązany co najmniej raz w roku do przeprowadzenia kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny w obiektach należących do placówki.

W rozporządzeniu zmieniono regulację dotyczącą planu zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zmiana umożliwi dyrektorowi łączenie zajęć z tego samego przedmiotu, pozwalając w ten sposób na realizację różnych form ich organizacji - na przykład połączenie 2-3 godzin tego samego przedmiotu w celu przeprowadzenia lekcji w muzeum, lesie czy instytucji publicznej. Pozostawiono zasadę równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września.

Gazeta Prawna, 21.08.2009, Gazeta Wyborcza, 24.08.2009, MEN, 26.08.2009
A.B./A.D., 26 sierpnia 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży