Czy można będzie nagrywać ustne matury?

Maturzyści z Rabki nagrali ustny egzamin z polskiego na dyktafon, bo podejrzewali, że zostaną oblani z powodu konfliktu z nauczycielami. Na razie nagranie nie ma dowodowej wartości. Ale, jak twierdzi Gazeta Wyborcza, Centralna Komisja Egzaminacyjna może zmienić zasady.

Maturzyści z Liceum im. Eugeniusza Romera w Rabce na studniówce wystawili skecz, którym nauczyciele poczuli się obrażeni. Czwórka autorów skeczu oblała ustny egzamin z języka polskiego: są to w ich szkole pierwsze niezdane ustne egzaminy z tego przedmiotu od czasu wprowadzenia nowej matury kilka lat temu. Maturzyści na ustny z polskiego wzięli dyktafony. Twierdzą, że z nagrań jasno wynika, że byli przygotowani do egzaminu. Jednak w świetle przepisów, nagranie nie stanowi dowodu i nie to może spowodować zmiany wyników matury.

„Ubolewam nad tym. Wiem, że 99 procent skarg uczniów na niesprawiedliwe traktowanie jest niesłuszna, ale znam też historie o nauczycielach, którzy mścili się na niepokornych. Państwo prawa powinno unikać sytuacji, w których nie da się takiego zarzutu sprawdzić i w których obywatel jest skazany wyłącznie na łaskę i niełaskę jednej instytucji, a w przypadku ustnych matur tak właśnie jest” - mówił w Gazecie Wyborczej szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski.

Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN, podkreślił, że propozycja jest ciekawa. Nagrywanie matur można by jednak, jego zdaniem, wprowadzić najwcześniej w 2015 roku, kiedy wejdą w życie zmiany w egzaminach, na którymi cały czas pracuje MEN. Należy też rozważyć koszt takiego przedsięwzięcia oraz zastanowić się, czy nagrywanie nie będzie źle wpływać na wyniki uczniów, którzy mogą poczuć się skrępowani.

Gazeta Wyborcza, 3.07.2010
A.B./A.D., 3 lipca 2010