Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Czy małe przedszkola przetrwają?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Ponad 800 wiejskich, małych przedszkoli najpóźniej za rok może stracić dotacje unijne. Kto je będzie później finansował - nie wiadomo. Chodzi o to, że samorząd może dać przedszkolu dotację, ale tylko wtedy, gdy zarejestrowało się ono w gminie do 30 września 2007 roku. Tymczasem rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie cztery miesiące później, w styczniu 2008.

Zagrożone jest również funkcjonowanie tych przedszkoli, gdyż rozporządzenie stawia im wysokie wymagania, zwłaszcza dotyczące warunków lokalowych oraz badań sanitarno – epidemiologicznych, jakie muszą mieć rodzice – wolontariusze.

Małe przedszkola muszą spełniać wyśrubowane wymagania dotyczące budynków użyteczności publicznej, a to wyklucza wiele lokalizacji, np. prywatne domy - mówi Anna Blumsztajn z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Komeńskiego, która od lat promuje edukację małych dzieci. - Dostosowanie się do przepisów zabierze gminom przynajmniej trzy miesiące, nie zdążą uruchomić przedszkoli do września.

Tomasz Marzęda z urzędu gminy w Lubartowie, która prowadzi cztery wiejskie kluby przedszkolaka dla 64 maluchów wskazuje na kolejne utrudnienie: - W naszych klubach wolontariuszami są rodzice. Nowe rozporządzenie wymaga, by mieli badania sanitarno-epidemiologiczne. Wielu wycofa się z pomocy - narzeka.

Dziennik „Polska”, 9.07.2008
I. D./A. B., 9 lipca 2008

Zobacz też:
Kto sfinansuje małe przedszkola?

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży