Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Czy egzaminy sparaliżują szkoły?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W tym roku gimnazjaliści i gimnazjalistki po raz pierwszy zdawać będą egzaminy według nowych zasad. CKE zaplanowało 45 minutową przerwę pomiędzy kolejnymi egzaminami. Rzeczpospolita opisuje kontrowersje, związane z tegorocznym harmonogramem egzaminów.

Jak podaje Rzeczpospolita, dyrektorzy 11 warszawskich gimnazjów wysłali do CKE pismo, w którym proszą o likwidację przerwy – jest ona zbyt krótka aby można było w tym czasie przeprowadzić wszystkie niezbędne procedury. Obawiają się, że w czasie sprawdzianu może dojść do bałaganu.

Zdaniem Marioli Konopki, kierowniczki wydziału egzaminów gimnazjalnych CKE, przeprowadzenie egzaminu bez przerwy wydłużyłoby czasu pracy ucznia nad arkuszem.

Niepokój nauczycieli wzbudzają też zmiany na egzaminie maturalnym. Egzaminy z języka polskiego i z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędą się dzień po egzaminie na poziomie podstawowym. W czasie pierwszych dwóch dni uczniowie będą pisali obowiązkowe egzaminy z języka polskiego, potem dwa dni z matematyki, a następnie większość z nich przystąpi do języka angielskiego. W dniu tych trzech egzaminów uczniowie młodszych klas będą mieli wolne.

Ponieważ egzamin gimnazjalny odbędzie się w tygodniu poprzedzającym majowy weekend a maturalny rozpocznie się 4 maja to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych niemal przez dwa tygodnie nie będą chodzili do szkoły. Jeśli przy liceum działa gimnazjum, takich szkół w Polsce jest 469, uczniowie mogą mieć nawet niemal trzy tygodnie wolnego.

Dyrektorzy uważają, że takie rozplanowanie egzaminów spowoduje bałagan organizacyjny w szkołach. CKE nie planuje jednak zmiany terminarza.

Rzeczpospolita, 16.01.2012
A.B./A.D., 16 stycznia 2012

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży