Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Coraz więcej dyslektyków

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Według specjalistów z Polskiego Towarzystwa Dyslektycznego, dysleksja rozwojowa, dotyka od 4 do 12% uczniów, w zależności od rodzaju zaburzeń branych pod uwagę. W niektórych rejonach Polski aż 40% uczniów ma zaświadczenie potwierdzające dysleksję.

Zdaniem specjalistów, od lat zwiększa się liczba osób z dysleksją. „Składa się na to wiele czynników obiektywnych, np. zwiększająca się liczba nieprawidłowych i przedwczesnych porodów, późne rodzicielstwo, zatrucie środowiska – wylicza prof. Bogdanowicz w rozmowie z redakcją „Rzeczypospolitej”. – Poza tym dzieci zbyt długo siedzą przed telewizorem czy komputerem, zamiast bawić się na podwórku, gdzie mogłyby usprawniać się ruchowo, ćwiczyć mowę. Rzadko rysują, wycinają”.

Dysleksja jest też uwarunkowana genetycznie. „Jeśli któreś z rodziców jest osobą z dysleksją, to jest 50 proc. szansy, że ich dziecko też będzie miało ten problem. Geny przenoszą nietypowość układu nerwowego z rodziców na dzieci” – wyjaśnia prof. Bogdanowicz. Podobnie jest, gdy dziecko ma rodziców leworęcznych.

Rzeczpospolita 14.09.2007
I. D., 22 września 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży