Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Co z pieniędzmi na podwyżki dla nauczycieli?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu 27 listopada obiecał 15-procentowy wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Potrzeba na to ok. 2 mld. złotych. Tych pieniędzy nie ma w projekcie ustawy budżetowej przygotowanej przez poprzedni rząd.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w swoim oświadczeniu uznał, że podwyżki płac zapowiadane przez premiera nie satysfakcjonują nauczycieli. Wzrost wynagrodzeń o 15 procent, wynikający z podwyższenia kwoty bazowej dla nauczyciela stażysty o 10 proc. i obniżenia składki rentowej, to krok w dobrym kierunku. Jednak ta skala podwyżki nie jest wystarczająca.

Sejmowa komisja edukacji rozpoczęła pracę nad budżetem. Planowana jest nowelizacja Karty Nauczyciela. Jest w niej zapisana nowa kwota bazowa wynosząca 1947 zł. Jednak posłowie komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej nie wprowadzili tymczasem żadnych nowych zapisów Karty Nauczyciela. Zajmą się tym, gdy będzie już znana kwota, o którą ma zostać podwyższona przyszłoroczna subwencja oświatowa. Wtedy dopiero będzie można precyzyjnie określić wysokość nowej kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli zaproponowanej w projekcie nowelizacji.

Według Elżbiety Suchockiej–Roguskiej, dopiero po informacji o szacunkowym wydaniu budżetu w bieżącym roku możliwe będzie planowanie podwyżki dla nauczycieli w 2008 roku.

Krystyna Szumilas, która reprezentuje rząd w komisji edukacji uważa, że dopóki nie będzie znana dokładna wysokość środków, o które ma wzrosnąć subwencja, wprowadzenie zmian w wysokości kwoty bazowej nie jest wskazane, gdyż nie wiadomo obecnie, czy będzie można podnieść ją np. o 9,8 proc. czy o 10 proc.

Głos Nauczycielski, 27 listopada 2007, Serwis Samorządowy PAP, 30.11.2007
I. D./A. B., 2 grudnia 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży