Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Co z kluczem?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
P.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maria Magdziarz zapewnia maturzystów, że wątpliwości przy ocenianiu tegorocznych prac będą rozstrzygane na ich korzyść.

Sam schemat oceniania prac maturalnych z polskiego, tzw. klucz ocen, jest tajny. Egzaminatorzy w całym kraju podpisują zobowiązanie, że go nikomu nie pokażą.

Zdaniem „Gazety Wyborczej”, której dziennikarze widzieli tegoroczny klucz, jest on dobry, pozwala wystawić "celujący" oryginalnie myślącym uczniom. Wg Marii Magdziarz, procedura postępowania, stosowane w CKE przy ocenianiu prac, daje szanse na to, że wszystkie, także nietypowe odpowiedzi zostaną właściwie ocenione. Maria Magdziarz podkreśla, że klucz jest tajny, bo jego tworzenie to żywy proces, a schemat oceniania jest przez cały czas sprawdzania matur uzupełniany i udoskonalany. Egzaminatorzy podają przykłady rzadkich odpowiedzi, a na specjalnej stronie internetowej umieszczana jest decyzja, czy można taką odpowiedź uznać, czy nie. Decyzje egzaminatorów w ten sposób są jednakowe w całym kraju. Dyrektor CKE obiecała, że sprawdzi czy możliwe jest ujawnienie kryteriów sprawdzania prac.

Niedawno kilkanaścioro profesorów i profesorek – m.in. Jerzy Bralczyk, Marek Safjan i Magdalena Środa – zaapelowało do premiera, by klucz zlikwidować, bo "niszczy u młodych ludzi umiejętność samodzielnego myślenia" i wyklucza wybitnych maturzystów, których oryginalnych odpowiedzi CKE przecież nie przewidzi. List podpisała także współtwórczyni koncepcji nowej matury Irena Dzierzgowska, wiceminister w rządzie Buzka. Minister edukacji Katarzyna Hall zapowiedziała, że zmieni sposób oceniania matur z polskiego.

Jednocześnie około stu egzaminatorów i egzaminatorek wezwało minister Hall, by tego nie robiła; Danuta Król, starszy egzaminator z Warszawy, współautorka drugiego listu do Hall, podkreśla, że egzaminatorzy nie chcą powrotu do starej matury, gdzie oceny uczniów były nieporównywalne i zależały wyłącznie od tego, na jakiego nauczyciela maturzysta trafił.

Gazeta Wyborcza, 21.05.2008, 23 i 24.05. 2008
A. D., 21 maja 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży