Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Co propaguje Mirosław Orzechowski?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
We wtorek 13 marca podczas konferencji prasowej wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski poinformował, że MEN przygotowuje ustawę, która będzie zakazywać „propagowania homoseksualizmu w placówkach oświatowych oraz w miejscach wypoczynku młodzieży”. Za propagowanie w szkole homoseksualizmu lub „innych zboczeń” grozić będą kary finansowe lub więzienie. Jako przykład patologii w polskiej szkole Orzechowski wymienił m.in. podręcznik Rady Europy „Kompas”. I zwierzył się, że trudno mu rozmawiać o homoseksualizmie, ponieważ temat ten budzi w nim obrzydzenie. Orzechowski dodał, że planowana ustawa nie będzie naruszać praw osób „dotkniętych tą przypadłością”. Jednak dziś w programie radia TOK FM wiceminister zapowiedział, że nauczyciele, którzy ujawnią, że są homoseksualistami, będą wyrzucani z pracy.

Premier Jarosław Kaczyński stwierdził na konferencji prasowej podczas wizyty w Holandii, że homoseksualiści „propagujący homoseksualizm” nie powinni być nauczycielami. Natomiast za sam fakt bycia homoseksualistą nikogo ze szkoły nie można usunąć.

Minister Orzechowski tłumaczył w PAP-ie, że ustawa nie będzie zawierała przepisu zakazującego wykonywania zawodu osobom homoseksualnym.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził „głębokie zaniepokojenie” w związku z wypowiedzią Orzechowskiego. Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym nazwał wypowiedź ministra Orzechowskiego „skandaliczną”. „Nauczyciel był i powinien nadal być oceniany wyłącznie na podstawie tego, jak i czego uczy, zaś o zatrudnieniu w szkole powinny decydować jego kompetencje i osiągnięcia – czytamy w oświadczeniu – Niedopuszczalne jest, aby w ataku nienawiści, jaki obserwujemy od kilku dni ze strony resortu edukacji, szykanować nauczycieli o innej niż heteroseksualna orientacji.

Przypominamy wiceministrowi Orzechowskiemu, że Polska jest demokratycznym i wolnym krajem, w którym podstawowe prawa człowieka zagwarantowane są w Konstytucji RP.” Na zakończenie ZNP zaapelowało do premiera Kaczyńskiego o niezwłoczne zdymisjonownie Mirosława Orzechowskiego.

ZNP zapowiada na sobotę w Warszawie demonstrację w proteście przeciwko polityce edukacyjnej rządu.
(Dziennik 13.03.2007, Gazeta Wyborcza 14.03.2007, TOK FM 15.03.2007, www.men.gov.pl, www.znp.edu.pl)
A. D., 15 marca 2007

Zobacz też:
Czy Platon propagował homoseksualizm? List do ministra edukacji

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży