Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Chaos w sprawie sześciolatków

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Propozycja, by odłożyć posłanie sześciolatków do szkół, pokazuje, że rząd nie miał  dobrego pomysłu na reformę – napisała w Rzeczpospolitej Renata Czeladko.

Minister zaproponowała zmianę – wg niej, w roku szkolnym 2012/2013 obowiązek szkolny powinien objąć sześciolatki urodzone do końca sierpnia 2006 roku. Rodzice dzieci urodzonych w drugiej połowie roku nadal mieliby wybór. Obowiązek szkolny objąłby je (i sześciolatki urodzone w 2007 r.) w 2013 r. Przyjęcie proponowanego rozwiązania oznacza, że do systemu trafi dodatkowy, piąty rocznik starszych i młodszych dzieci, które będą się przez lata uczyły w tych samych klasach.

Te propozycja Katarzyna Hall zamieściła w prywatnym blogu. Rodzice nie znajdą ich na oficjalnych stronach MEN. Dlaczego? "Ze względu na charakter zamieszczanych treści" – odpowiada Rzeczpospolitej Grzegorz Żurawski, rzecznik resortu. I tłumaczy, że "komentarze minister w prywatnym blogu mają charakter komentarza. Informacje na oficjalnej stronie ministerstwa mają charakter informacyjny".

Tymczasem Sejm odrzucił wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zakładającego m.in. wycofanie się z wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Sejm zajmie się nim w nowej kadencji.

Głównym celem projektu obywatelskiego jest "przywrócenie stanu sprzed reformy edukacji", a co za tym idzie, oprócz zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków, także powrót do tzw. starej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego. Zdaniem wnioskodawców, szkoły nie są wystarczająco przygotowane na przyjęcie dzieci młodszych.

Rzeczpospolita, 17.09.2011, Rzeczpospolita, 19.09.2011
A.B./A.D., 19 września 2011

Zobacz też:
Minister Hall proponuje przesunięcie obniżenia wieku szkolnego (wrzesień 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży