Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Brakuje pieniędzy na podręczniki dla niepełnosprawnych dzieci

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rząd obciął 1,5 mln dotacji na podręczniki dla dzieci niewidomych, niesłyszących i niepełnosprawnych umysłowo. Na podręczniki pisane brajlem lub powiększonym drukiem czeka w Polsce 871 niewidomych i 5764 słabowidzących uczniów. W tegorocznym budżecie na książki dla dzieci niepełnosprawnych zaplanowano 7 mln, po lipcowych cięciach będzie 5,5 mln.

Dzieci niewidome i słabowidzące prawdopodobnie na razie w ogóle nie ostaną podręczników, bo nie został nawet ogłoszony przetarg na ich druk. A w pierwszych klasach podstawówki i gimnazjum zmienia się podstawa programowa.

Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN tłumaczył, że Ministerstwo chce, żeby książki dla całego kraju przetłumaczyła na brajla wybrana uczelnia wyższa. Treść książek będzie dostępna w internecie, ośrodki dla niewidomych będą mogły je wydrukować na drukarkach brajlowskich. Przyznał, że nie wie, czy uda się zdążyć przed 1 września. Na razie nie wiadomo, która uczelnia zaadaptuje podręczniki.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, powołując się na ograniczenie budżetu, odmówiło 70 tys. rocznego dofinansowania druku jedynych w Polsce czasopism dla dzieci niewidomych i słabowidzących – "Promyczka" i "Światełka", w których artykuły są pisane językiem Braille'a lub powiększonym drukiem.

Gazeta Wyborcza, 1.08.2009
A.B./A.D., 1 sierpnia 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży