Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Brakuje miejsc w przedszkolach dla 3 i 4 letnich dzieci

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Zgodnie z przepisami gmina nie może odmówić przyjęcia do przedszkola 5-letniego dziecka, od ubiegłego roku obowiązkową edukacją zostały objęte 6-latki. Do szkół trafiło zaledwie około 5 % 6-latków, reszta nadal chodzi do przedszkoli. Oznacza to, że dla młodszych, 3 i 4 letnich dzieci, miejsc często brakuje.

Część gmin zakłada nowe oddziały przedszkolne, niektóre przyjmują jednak tylko pięciolatki i sześciolatki, odmawiając przyjęcia dzieci w wieku 3 i 4 lat. Samorządy proponują też rodzicom miejsca w przedszkolach w odległych lokalizacjach.

Na rządowej reformie korzystają  prywatne przedszkola, które są oblegane przez zawiedzionych rodziców, którym nie udało się wywalczyć miejsca w przedszkolu publicznym. Ceny wahają się 800 zł do 1200 zł. Nawet tam zaczyna już jednak brakować miejsc.

Jak podaje Gazeta Prawna, prawnicy uważają, że miejsce w przedszkolu to konstytucyjne prawo rodziców. Przekonują  wręcz, żeby kierowali sprawy do sądu. Mogą one zmusić  gminę do stworzenia dodatkowych miejsc w przedszkolach. A wtedy rząd nie mógłby już umywać rąk tak jak robi obecnie. Z jednej strony nakazuje gminom zapewniać miejsce w przedszkolach, z drugiej nie płaci za to ani grosza.

Rodzic ma też prawo domagać  się od państwa odszkodowania za poniesione straty. A poniesie je, gdy zostanie zmuszony do skorzystania z usług przedszkola prywatnego albo niańki. Jeśli niczego nie wskóra w sądach polskich, pozostaje skarga do Strasburga. 

Gazeta Prawna, 8.07.2010
A.B./A.D., 8 lipca 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży