Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Błędy w arkuszach maturalnych z angielskiego

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W arkuszach maturalnych z języka angielskiego były błędy drukarskie: w jeden egzemplarz zostały wszyte kartki z różnych wersji testu, przez co skaner oceniający prace źle je punktował. Testy maturalne są bowiem drukowane tak, żeby uczniowie i uczennice nie mogli ściągać: w różnych egzemplarzach są te same pytania i odpowiedzi, ale różna jest kolejność pytań. Centralna Komisja Egzaminacyjna obiecała, że błędy nie wpłyną na ocenę. Źle wykonana wersja testu, która trafiła do krakowskich uczniów, została jeszcze raz sprawdzona. Tyle że wszystkie matury w Polsce wychodzą z jednej drukarni, zatem ta sama sytuacja może mieć miejsce w całym kraju.

Po ogłoszeniu wyników matur błędy w arkuszach ocen oprotestowali krakowianie. Wczoraj w OKE pod Wawelem kłębiły się tłumy maturzystów. Arkusze egzaminacyjne przeglądała pierwsza setka uczniów, którzy złożyli podania o wgląd w prace. Jeszcze w czwartek takich osób było 300, w piątek już 516. A czasu jest mało. Wynik matury decyduje o przyjęciach na uczelnie, a te ogłaszają listy przyjętych już w połowie lipca.

Na razie 12 krakowskich maturzystów odkryło błędy w punktacji za egzamin z języków obcych. Po sprawdzeniu prac okazało się, że ich faktyczne wyniki są wyższe nawet o 20 proc.

Język obcy to drugi po języku polskim przedmiot obowiązkowy na maturze. Zdaje się go pisemnie i ustnie. Najwięcej uczniów wybiera język angielski: w tym roku spośród 443 tys. maturzystów zdawało go 356,5 tys., w tym 86% na poziomie podstawowym, czyli łatwiejszym.

Gazeta Wyborcza, 4.07.2009
A.D./A.B., 4 lipca 2009

Zobacz też:
Rok temu pisałyśmy w Monitorze: Błąd w arkuszach egzaminacyjnych spowodowała drukarnia
Rok temu pisałyśmy w Monitorze: Znów za rok matura...

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży