Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Bezprawny monitoring w szkołach

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Prawie 8 tysięcy szkół w całym kraju w ramach rządowego programu "Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach" wyposażono w zestawy monitoringu. Samorządy instalowały go jednak bezprawnie. Jak podaje Serwis Samorządowy PAP, MEN w sprawozdaniu z programu stwierdza, że potrzebne są zmiany w ustawie o systemie oświaty, które dadzą podstawę prawną do ograniczenia konstytucyjnego prawa do prywatności osobom przebywającym w monitorowanych szkołach.

Na początku roku rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę, że „żaden przepis rangi ustawowej nie upoważnił organów prowadzących - w sposób bezpośredni - do instalowania kamer monitorujących na terenie szkół i placówek oświatowych”. Obecne przepisy zaś powodują pełną dowolność samorządów w posługiwaniu się nowoczesną technologią do kontrolowania życia szkoły, uczniów i nauczycieli.

MEN w sprawozdaniu z programu przyznaje, że potrzebne są zmiany w ustawie o systemie oświaty, które dadzą podstawę prawną do ograniczenia konstytucyjnego prawa do prywatności osobom przebywającym w monitorowanych szkołach. MEN zaleca szkołom, aby oznaczały monitorowane budynki oraz zamieszczały informację o monitoringu w statutach szkół. Szkolny system monitoringu CCTV należy również zgłosić do najbliższej komendy policji.

Ze sprawozdania MEN wynika, że dyrektorzy szkół, w których funkcjonuje system monitoringu zauważają, że obecność kamer mobilizuje uczniów do poprawy zachowań, zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających na terenie szkoły i w najbliższym otoczeniu, zmniejsza rozmiar zjawisk patologicznych.

Serwis Samorządowy PAP, 27.08.2010
A.B./A.D., 27 sierpnia 2010

Zobacz też:
Rzecznik Praw Obywatelskich za ograniczeniem monitoringu w szkołach (luty 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży