Bezpłatne przedszkola – projekt w Sejmie

Do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym uczęszczanie dziecka do publicznego przedszkola ma być całkowicie bezpłatne. Rodzice byliby zwolnieni m.in. z opłaty za dzienny pobyt dziecka w placówce (nawet jeśli trwa on dłużej niż pięć godzin), z kosztów posiłków oraz dodatkowych zajęć, takich jak rytmika czy ćwiczenia korekcyjne (jeśli są one prowadzone). Obecnie posłanie dziecka do publicznego przedszkola to wydatek rzędu 200-350 zł miesięcznie.

Posłowie chcą, aby przedszkola, podobnie jak szkoły, były finansowane z ogólnej subwencji oświatowej. Oznaczałoby to zwolnienie samorządów z ich utrzymywania. Na ten cel budżet państwa musiałby przeznaczyć 1,5 mld zł.

Jeśli propozycje posłów PSL poprze Sejm, nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2008 roku.
(Gazeta Prawna 18.05.2007)
I. D., 20 maja 2007