Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Badanie przygotowania podstawówek do uczenia sześciolatków

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Jak podaje Rzeczpospolita, jesienią zacznie się pierwsze w kraju badanie przygotowania szkół podstawowych do przyjęcia sześciolatków. Badanie przeprowadzą inspektorzy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, którzy i które odwiedzą co dziesiątą z ok. 14 tys. podstawówek. To, na co mają zwracać uwagę, sanepid ustalił z MEN.

Badanie uwzględnia m.in., czy szkoła ma oddzielne wejście dla sześciolatków, czy w salach jest miejsce do odpoczynku i zabawy, czy jest dla maluchów osobna świetlica, czy mogą zjeść ciepły posiłek. Inspektorzy zapytają też, w jakich warunkach dzieci jedzą drugie śniadanie i czy mogą zostawiać podręczniki w szkole.

W minionym roku szkolnym sanepid przeprowadził pilotaż badania w 707 szkołach. Bardzo dobrze wypadło ponad 8 proc. szkół. Ok. 67 proc. zostało ocenione dobrze, ale z zaleceniem poprawy. 8 proc. placówek nie kwalifikuje się do przyjęcia maluchów.

„Obraz szkół został jednak zaciemniony przez niedocenienie małych placówek” – mówi w Rzeczpospolitej Jan Bondar, rzecznik GIS. „Traciły np. przez to, że nie miały wejścia dla sześciolatków, a nie zyskiwały z tego powodu, że nie ma w nich tłoku. Poprawiliśmy ankietę.”

Rzeczpospolita, 26.07.2010

A.B./A.D., 26 lipca 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży