Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

"Akademia Uczniowska. Projekty matematyczno-przyrodnicze w gimnazjach"

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Ponad 33 tysiące gimnazjalistek i gimnazjalistów będzie przeprowadzać doświadczenia, realizować własne projekty i uczyć się pracy zespołowej, myślenia przyczynowo-skutkowego i rozwijać swą kreatywność: a wszystko to w ramach programu "Akademia Uczniowska. Projekty matematyczno-przyrodnicze w gimnazjach". Przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) program, który zainaugurowano 12 stycznia w Warszawie, potrwa do kwietnia 2014 roku. W "Akademii Uczniowskiej" wezmą udział uczniowie 360 gimnazjów z pięciu województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i śląskiego.

Przez trzy lata nauki w gimnazjum młodzi ludzie będą mogli uczestniczyć w zajęciach dodatkowych na specjalnych kołach naukowych, zajmujące się wybranymi przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi: matematyką, chemią, fizyką i biologią. Gimnazjaliści i gimnazjalistki zapoznają się z technikami eksperymentalnymi, zaplanują i przeprowadzą obserwacje, eksperymenty i projekty zespołowe, dotyczące wybranych partii materiału związanych z realizacją podstawy programowej nauczania. Intencją programu jest, by każda z osób uczestniczących co najmniej kilka razy wzięła udział w zajęciach kół naukowych i przeprowadziła z innymi projekt polegający na wzajemnym uczeniu się.

Dla nauczycieli i nauczycielek przygotowano stacjonarne i internetowe szkolenia, wykorzystujące metody coachingu, a dotyczące przygotowywania obserwacji i eksperymentów, prowadzenia projektów uczniowskich, motywowania do nauki, udzielania informacji zwrotnej oraz stosowania technik IT. CEO, ze środków unijnych, dostarczy szkołom zestawy małego badacza oraz mikroskopy laboratoryjne oraz sfinansuje wynagrodzenie nauczycieli za dodatkową pracę, związaną z prowadzeniem kół naukowych i organizacją wycieczek tematycznych.

Program "Akademia Uczniowska" realizowany jest we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach III Priorytetu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki.

Serwis Nauka w Polsce, 15.01.2010
A.B./A.D., 15 stycznia 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży