Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

„Zero tolerancji” na eksport

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W piątek 16 lutego, podczas spotkania ministrów edukacji krajów UE w Brukseli Roman Giertych przedstawił program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Giertych chce, żeby Unia opracowała wspólny plan walki z przemocą w szkole; ten pomysł poparło już greckie ministerstwo edukacji.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, projekt Romana Giertycha spotkał się z umiarkowaną reakcją unijnych ministrów. Przewodnicząca Radzie Ministrów Annette Schavan powiedziała, że program został przedstawiony i "spotkał się z uwagami", zaś komisarz UE ds. edukacji powiedział „Rzeczpospolitej”, że na spotkaniu nie było żadnych formalnych wniosków na temat programu.

Również w piątek 16 lutego na stronach internetowych MEN pojawił się protest przeciwko przemilczeniu przez TVP działań MEN na forum międzynarodowym, podpisany z up. Dyrektora Gabinetu Politycznego MEN Pawła Sulowskiego przez Kaję Małecką. W proteście (przekazanym do wiadomości Hansa-Gerta Poetteringa Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Zarządu TVP oraz wielu redakcji) napisano m.in.:

„Z oburzeniem przyjmujemy fakt, że Telewizja Polska będąc medium, którego misją jest m.in. informowanie o pracach polskiego rządu po raz kolejny nie odnotowała w swoich programach informacyjnych tego tak bardzo ważnego dla edukacji oraz wizerunku Polski na arenie międzynarodowej faktu, którym jest poparcie wielu krajów europejskich dla polskiego programu przeciwdziałającemu przemocy w szkole. [...]
Zadajemy pytanie: jakie są kryteria doboru informacji przez wydawców programów informacyjnych TVP. Zwracamy się z pytaniem do redaktorów [...] odpowiedzialnych za dzisiejsze serwisy informacyjne TVP: dlaczego dyskryminują tak ważne i niosące nadzieję wydarzenie związane z bezpieczeństwem dzieci w szkołach oraz z wicepremierem, Ministrem Edukacji Narodowej Romanem Giertychem?”

(MEN, Szkoła Polska 15.02.2007, MEN 16.02.07, Rzeczpospolita 17.02.2007)
A. D., 16 lutego 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży